Staff

Meet the team

Welcome to our staff page. Below you will find a list of staff including teaching staff and their responsibilities, senior leaders, and additional teaching staff. Staff Meetings held every Monday from 3.40pm.

Senior Leadership Team

  • Head Teacher – Mrs H Appah
  • Deputy Head –  Ms J Akpojotor

Inclusion Team

  • Ms Sudell – 3 days per week 

Staff Responsibilities

  • Mrs H Appah –  Head Teacher –  Governance, Diocese & Local Authority Liaison, Quality of Teaching & Learning, Lead Safeguarding Officer,  R.E. and Collective Worship
  • Ms Akpojotor –  Deputy Head Teacher – Literacy writing lead, responsible for Years 3 , 4, 5 and 6 Assessment and Behaviour , Safeguarding officer. 
  • Ms Hughes –  Science Leader, Year 5 lead 
  • Ms Thompson –  Phase leader reading 
  • Mr Field – Year 3 lead 
  • Ms Russell – Phonics in Year 2
  • Mr Longley – P.E Leader
  • Ms Bentaleb -EYFS Leader 
  • Ms Rossi- Arts and Music Leader
  • Mr Humphreys – ICT Leader
  • Ms Sutherland – History and Geography 
  • Ms V Russell – R.E. lead 
  • Ms Amachree – PHSE Lead 
  • Mr Malone – Maths Lead 

Class Names

  • Nursery – St Nicholas – Mr Humphreys
  • Reception – St Patrick  and  St Laurenz Ruiz- Ms Bentaleb
  • Year 1K – St Kizito  – Mrs Russell
  • Year 1L – St Laura Montoya  – Ms Sutherland
  • Year 2J – St Josephine Bakhita – Ms Thompson
  • Year 2E – St Elizabeth of Portugal – Mrs V Russell
  • Year 3M- St Maximilian Kolbe – Ms Rossi
  • Year 3C – St Cyprian Tansi – Mr Field 
  • Year 4J-  St John Bosco – Mrs Brewu
  • Year 4G – St George Preca – Mrs Ashton
  • Year 5T- St Thomas More – Ms Hughes 
  • Year 5E- St Edmund Campion – Mrs Amachree 
  • Year 6M – St Margaret Clitherow – Mrs Leakey
  • Year 6T- St Theresa de los Andes – Mr Malone 

 Additional Teachers

  • Ms Buckley – Music Tutor
  • Ms Platt  – Home School Partnership  

Support Staff

  • Nursery –  Ms Aneta
  • Reception – Ms Piesse (Maternity Leave) 
  • Year 1K- Ms O’Riley, Ms Sharma (SSA)
  • Year 1L – Ms Shola, 
  • Year 2J –  Ms Terry
  • Year 2E – Ms Owen
  • Year 3M -Ms McGing
  • Year 3C- Ms Mawayo
  • Year 4J-  Ms Egan, Ms Duffin 
  • Year 4G- Ms Egan 
  • Year 5E- Ms Walker 
  • Year 5T-Ms Curran
  • Year 6M- Ms Mead 
  • Year 6T- Ms Shobande 
  • Learning Mentor – Ms Essel
  • Art T.A.  – Ms O’Keeffee (3 Days)

Administration Team

  • Mrs Johnstone – Office Manager / Finance Support
  • Mrs Taylor – Admissions Officer / Admin Assistant (3 days per week – Tue/Wed/Thur)
  • Ms Campbell – Attendance Officer / Admin Assistant 
  • Ms Thorpe- School Trips Officer / Admin Assistant
  • Data Protection Officer:  Craig Stilwell

Premises Staff

  • Premises Assistant, Mr A Naranjo, Mr P Quiroz 
  • Cleaning Assistants – Ms McGing, Mrs O’Reilly, Miss O’Keeffe, Mrs Nsiah,  

Catering Staff

  • School Cook  – Mrs Nunn
  • Kitchen Assistants – Mrs Neal, Mrs Olagunju, Mrs Shaw, Mrs Akouba
  • Mid Day Meal Supervisors – Ms Bernie, Ms Julie, Ms Terry, Ms Mary, Ms Danielle